Varia

W tej sekcji umieszczane są inne materiały forteczne, bunkrowe i urbexowe z naszych podróży. Zwłaszcza takie, które nie dotyczą bezpośrednio Modlina, Warszawy i Zegrza.

varia

Fort III w Poznaniu powstał w latach 1877-1881 jako jeden z głównych fortów artyleryjskich Twierdzy Poznań.

Fort wybudowano jako dzieło ceglane, częściowo dwuwałowe na czole, o narysie zbliżonym do symetrycznego trapezu, z kleszczono załamanym czołem i szyją. W szyi fortu umieszczono olbrzymie, dwukondygnacyjne koszary z wejściem po moście nad suchą fosą. Główne wejście przechodzi w poternę prowadzącą do centralnej podwalni oraz do centralnie położonej kaponiery czołowej. Do obrony fosy wybudowano także dwie kaponiery barkowe. W podwalni powstał także liczne pomieszczenia dla załogi i magazynowe. Przy wejściach do kaponier umieszczono magazyny amunicyjne, a na całym wale liczne stanowiska artylerii bliskiej i dalekiej. Wejście do fortu broniła wolnostojąca kaponiera (blokhaus) umieszczona za fosą. Skarpa i przeciwskarpa fosy w całości została wybudowana z cegły. Na stropie w części czołowej po 1889 roku zamontowano pancerne wieżyczki obserwacyjne dla piechoty i artylerii.

Fort został nazwany Graf-Kirchbach a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został nazwany imieniem gen. Józefa Niemojewskiego.

W trakcie II wojny światowej Niemcy wybudowali zadaszenie w fosie w celu zakrycia prowadzonej tam produkcji elementów samolotów na cele wojskowe.

W okresie PRL planowano umieszczenie bezpośrednio na forcie elementów ogrodu zoologicznego. W muzeum można podziwiać makietę z projektem tej przebudowy.

Obecnie fort znajduje się na terenie poznańskiego ogrodu zoologicznego. Fort jest zamknięty, ale w każdą niedzielę można go zwiedzać z przewodnikiem (stan na wakacje 2019 - zwiedzanie w godzinach 14-16). Wycieczki organizuje Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji. Dokładne informacje na temat zwiedzania umieszczone są na profilu na Facebooku: Zwiedzanie fortu 3. Należy zakupić także bilety do zoo. Wejście do fortu jest na wprost głównego wejścia. Przewodnik pokazuje cały fort a także oryginalne elementy wyposażenia oraz elementy ekspozycji, a także bogatą kolekcję modeli czołgów.

Fort III w Poznaniu, rok 2019.

Fort III w Poznaniu, rok 2019.